Kategorie PRIMA BLOG
Zpět na přehled článků

Volný čas stejně rychlé jako změna dodavatele plynu 23.04.2021

Primagas nabízí zemní plyn za aktuální tržní cenu na burze. Jedinou přirážkou dodavatele je 0,16 Kč/kWh.

Primagas TRANSPARENT - konec spekulací dodavatelů!
Konec spekulací dodavatelů - aktuální tržní cena plynu pro všechny.
Dodávky energií za velkoobchodní ceny jsou alternativou ke klasickým pevným tarifům. Společnost Primagas nyní v rámci nového produktu Transparent účtuje ke spotové ceně zemního plynu pouze 16 haléřů za každou kilowatthodinu dodané energie.
Primagas TRANSPARENT - konec spekulací dodavatelů!

Nejen firmy, ale i domácnosti mají možnost odebírat plyn za velkoobchodní ceny. Klasické tarify a ceníky dodavatelů sice znamenají pro zákazníka určitou jistotu stabilních plateb, současně však v sobě zahrnují nemalé marže dodavatelů, kteří se logicky musí bránit cenovým výkyvům na burze. „Poplatek za takovou jistotu je u klasických tarifů zbytečně vysoký a pokud cena komodity na burze poklesne, změna se v ceníku může projevit v lepším případě následující rok. U produktů, které reflektují aktuální spotovou cenu ale zákazník okamžitě platí méně,“ říká Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas, která dodává LPG i zemní plyn. Zdůrazňuje přitom, že neexistuje žádná cenová setrvačnost jako například u cen pohonných hmot, kdy se aktuální cena ropy promítne na stojanech čerpacích stanic až s určitým zpožděním.

Pokud ale cena naopak roste, neznamená to, že odběratel nutně prodělá. „Nesmíme zapomínat, že hovoříme o velkoobchodní tržní ceně, která nezahrnuje marži koncového dodavatele. I při znatelnějším výkyvu ceny komodity směrem vzhůru tak zákazník zpravidla stále platí cenu srovnatelnou nebo i nižší, než nabízejí dominantní dodavatelé,“ vysvětluje Jiří Karlík. Jakýkoliv výkyv je každopádně většinou dočasný. „Pro zákazníka je proto u spotových produktů relevantní nikoliv aktuální cena na burze, ale cenový průměr vnitrodenního trhu s plynem alespoň za rok zpětně. Až jeho porovnáním s ostatními nabídkami nebo stávajícím tarifem dostane srozumitelné vodítko při úvahách o změně dodavatele,“ dodává Jiří Karlík.

Cena zemního plynu pro konečného spotřebitele se vždy skládá z ceny samotné komodity a regulovaného poplatku za distribuci a služby operátora trhu, který je pevně stanoven Energetickým regulačním úřadem. Další složkou je pak marže dodavatele. U spotových produktů si dodavatel většinou účtuje k reálné ceně plynu a regulovanému poplatku, který je pro všechny stejný, přirážku za každou spotřebovanou kilowatthodinu a stálý denní či měsíční poplatek.

Společnost Primagas nově poskytuje produkt Transparent, který umožňuje nákup zemního plynu za aktuální tržní cenu na burze pouze s jediným administrativním poplatkem. „V rámci naší nabídky Transparent platí zákazník pouze za komoditu dle aktuální spotové ceny na burze a jako u všech dodavatelů poplatek za distribuci. Jedinou platbou pro nás jako dodavatele je 0,16 Kč/kWh za zákaznický servis a nákup plynu, a to pro jakékoliv roční odběry a bez žádných dalších kapacitních poplatků,“ popisuje Jiří Karlík a dodává, že aktuální tržní cenu je možné si kdykoliv ověřit, spotové ceny lze sledovat denně online na stránkách operátora trhu OTE.

Primagas TRANSPARENT - konec spekulací dodavatelů!
Z čeho je složena cena plynu u produktu Primagas TRANSPARENT?
Pokud vás už také nebaví každý rok smlouvat o cenu plynu jako na tržišti, je Transparent ta správná volba pro vás, v konečném důsledku totiž nikdo neplatí nižší cenu, než je ta velkoobchodní!
Porovnání vývoje cen produktu Transparent a ostatních
Použili jsme srovnání za posledních 12 měsíců včetně zimy (kdy bývá cena vyšší) před spuštěním produktu TRANSPARENT, jako příklad jsme použili roční spotřebu 20 MWh v distribučním území Gasnet a dominantního dodavatele produkt Innogy Standard. Pro kalkulaci úspor přímo pro vás vyplňte poptávkový formulář níže. 

Vážený průměr spotové ceny 1 MWh zemního plynu za posledních 12 měsíců (březen 2020 až únor 2021) činil 357 Kč bez DPH. V modelovém příkladu spotřeby 20 MWh v distribučním území Gasnet (celé území Česka kromě jihu Čech a Prahy) za by zákazník s produktem Transparent zaplatil celkem 19 420 Kč vč. DPH.