Přejít na obsah
Kategorie PRIMA BLOG
Zpět na přehled článků

Vše o LPG zabere 3 minuty 03.05.2019

Cesta plynu k našemu zákazníkovi

Logistika PRIMAGAS
Cesta plynu k našemu zákazníkovi
Jak se k Vám plyn dostane a kde se vlastně bere? A proč cena LPG není závislá pouze na ceně ropy, jak se mnozí domnívají?

Kde všude najdete LPG?

Bublající oběd uprostřed přírody, horká sprcha po výšlapu na horské chatě, vůně masa z venkovních grilů, útulné předzahrádky restaurací, romantika mobilních domků, hausbótů či karavanů, vítr ve vlasech při letní projížďce autem, ale i svařovací dílny, ještěrky ve skladu, průmyslové hořáky, hokejové rolby, vrčící elektrocentrály, stopy v horkém asfaltu či horkovzdušné balóny vysoko v oblacích. Hledáte společný jmenovatel? Je jím výjimečná energie LPG, která přináší teplo, světlo a pohodu, ale i sílu a výkon, kdykoliv a kdekoliv je potřeba.

Plyny propan a butan se vyskytují přirozeně v přírodě. Většinou se získávají zároveň při těžbě zemního plynu a ropy, nebo jako vedlejší produkt při rafinaci ropy (odtud zkratka LPG, tedy v angličtině zkapalněné ropné plyny). Vytěžený zemní plyn z tzv. mokrých (podmořských) vrtů obsahuje typicky z 90% methan (tedy jednouhlíková molekula, která tvoří zemní plyn), ale zhruba z 10% i etan, propan a butan (tedy dvou, tří a čtyřuhlíkové uhlovodíky). V rafinériích je LPG separováno v několika fázích jako vedlejší produkt při získávání vyšších uhlovodíků (benzinů). V současnosti existují i technologie výroby LPG z obnovitelných zdrojů a odpadu – toto Bio LPG SHV Energy již dodává na trhy v západní Evropě.

Po vytěžení či rafinaci se LPG dopravuje typicky lodní, železniční či silniční dopravou ve speciálních cisternách nebo vagonech, a to buď přímo do plnících závodů lokálních distributorů, nebo přes skladiště v přístavních terminálech či železničních stanicích. PRIMAGAS, jakožto distributor LPG v ČR v rámci skupiny SHV Energy má například takové plnírny v ČR dvě – a to v Horní Suché u Havířova a v Havlíčkově Brodě. Primární distribuce tedy končí načerpáním LPG do zásobníků v tomto daňovém skladu. Plyn však ještě cestou do Vašeho spotřebiče, potrubí nebo autonádrže musí projít několika dalšími operacemi.

Lingvisticky nadaný čtenář již předvídá, že v plnícím závodě se LPG plní buď do tlakových láhví různých velikostí nebo do podzemních či nadzemních zásobníků.

V rámci sekundární distribuce pak distributor dopravuje buď vlastní dopravou (jako v případě Primagasu), nebo přes třetí strany kapalné LPG autocisternou koncovým zákazníkům, a to jak domácnostem, tak průmyslovým provozům, kde plyn může sloužit k samotné technologii, nebo pohonu VZV, vozového parku nebo například ledových roleb. Speciálním případem kapalinového zákazníka jsou pak veřejné čerpací stanice LPG, kde jsou koncovými uživateli samotní řidiči.

Výhoda skvělé mobility LPG se ještě více uplatňuje v případě LPG láhví, ty jsou totiž distribuovány koncovým zákazníkům buď přes velkoobchody, maloobchody a prodejní řetězce (jako například Hornbach), nebo napřímo. Láhve s LPG mají pak ještě univerzálnější použití – od grilování a vaření, přes vytápění menších objektů až po průmyslové aplikace ve sklářství, stavebnictví, zemědělství nebo pohon VZV.

Výsledná cena LPG ve Vašem spotřebiči nebo technologie není tedy odvislá pouze od vývoje ceny fosilních paliv, ale záleží na celém distribučním řetězci daného dodavatele.

Zaujal Vás tento článek? Přečtěte si další! Veškeré další informace o LPG pak naleznete na našem webu

Hřeje Vás PRIMAGAS

Logistika PRIMAGAS