Kategorie PRIMA BLOG
Zpět na přehled článků

Na návštěvě u... 5 hotelů za 5 minut 29.11.2021

5 tipů na horské chalupy a hotely v Beskydech, které se rozhodně vyplatí navštívit

Hotel Zlatý Orel x Primagas
Průměrný Čech využije nějaké z tuzemských ubytovacích zařízení třikrát do roka a průměrně zde stráví 2-3 noci. Velký podíl z toho tvoří horské hotely, penziony a chaty, které se stále více spoléhají na LPG jakožto čistý zdroj energie pro topení, teplou vodu i vaření. Vydali jsme se tedy na výlet po stopách našich zásobníků a sepsali jsme vám několik tipů na parádní výlety v oblasti Beskyd!

V turisticky exponovaných oblastech a CHKO nebývá přístup k rozvodům zemního plynu, platí zde přísné emisní limity vůči okolnímu ovzduší a zároveň je potřeba zajistit výkonný zdroj energie pro provoz kuchyně, vytápění i horkou vanu hostů po dlouhé túře. Uhlí nevyhovuje z ekologického hlediska, dřevo je poměrně levné, ale vyžaduje velké náklady na skladování a manipulaci, a elektřina dále prudce zdražuje.

Velmi často tedy provozovatelé přecházejí na čistý propan v zásobnících – šetří tak okolní ovzduší (žádné PM částice, nižší uhlíková stopa než tuhá paliva), náklady oproti elektřině o cca 1  000 Kč/MWh a především to nejdůležitější – jejich čas, aby se mohli naplno věnovat svým zákazníkům a rozvoji podnikání. Zásobníky doplňuje dodavatel autocisternami, i malými s pohonem na 4 kola, které se dostanou všude, kde vede alespoň nějaká cesta. Kam tedy vyrazíme, Beskyde?

1.Hotel Zlatý Orel

Zámecký horský hotel ležící uprostřed rozlehlé zahrady s nádherným výhledem do okolí. Hotel se nachází 40 km od Ostravy, pod Lysou Horou – nejvyšší horou Beskyd, v obci Ostravice. K dispozici je luxusní welness zóna s finskou saunou i šungitovou jeskyní, ubytovat se pak můžete například v zámeckém apartmá s postelí s nebesy, krbovými kamny a hydromasážní vanou.

Technickým specifikem hotelu Zlatý Orel je unikátní plynový kotel fungující na bázi Stirlingova motoru – kotel generuje elektřinu i teplo a stará se tak o komplexní energetiku objektu. Zdrojem energie pro tento Stirlingův motor je čistý propan ze zásobníku od Primagasu. Zařízení ušetří oproti elektřině z uhelných elektráren více než 7 tun CO2 za rok, přičemž při minimálním provozu na topný výkon 6 kWh dostane uživatel zpět 1 kWh elektrické energie, což je cca polovina ceny propanu.

Hotel Zlatý Orel Ostravice je ideální pro všechny, kteří chtějí strávit čas v klidné a krásné přírodě – rodiny, páry i větší skupiny (firemní večírky, školení nebo svatby).

Hotel Zlatý Orel x Primagas
Hotel Zlatý Orel x Primagas
Hotel Zlatý Orel x Primagas

2. Kamenná Chata

Jedinečný horský penzion na hřebenové stezce k vrcholu Velký Polom na Česko – Slovenské hranici. Původní lovecká bouda z 20.let prošla poslední velkou rekonstrukcí v roce 2008 a v roce 2016 byla pro hosty zprovozněna i nová stylová roubenka. V přízemí chaty mohou hosté navštívit příjemně zařízenou restauraci a za příznivého počasí lze mimo jiné využít i stylové venkovní posezení s grilem.

Při přechodu Beskyd až na nejvýchodnější bod ČR (nedaleko od Mostů u Jablunkova) se jedná o poslední horskou zastávku a prochází tudy i nyní velmi populární Via Czechia, není zde tedy nikdy nouze o veselou poutnickou společnost.

Kuchyně je zde v této poměrně složitě dostupné lokalitě poháněna čistým propanem od Primagasu z nejmenšího nadzemního zásobníku, který je navíc umístěn velmi esteticky. 😊

Primagas_zásobníky_photoshoot_2021
Kamenná chata x Primagas

3. Hotel Bauer

Slavný hotel v centru obce Bílá na Valašsku, v malebném údolí horské říčky Bílá, přímo u sjezdovky, nástupní stanice vleků a dětského zábavního parku. Nechybí ani wellness s bazénem, saunou, apres-ski bar, horská jizba i klasická hotelová restaurace.

Historická budova hotelu pochází z let 1911, kdy byla vybudována první část hotelu s věžičkou, druhá část vznikla kolem roku 1930. Architektura hotelu byla inspirována tradičními dekorativními stavbami v horském stylu, které je možno spatřit po celých Beskydech. Hotel v minulosti sloužil pro potřeby dělníků a průmyslníků, kteří v oblasti po dlouhá desetiletí těžili dřevo. V obci Bílá se také v minulosti nacházela speciální železnice, pomocí které bylo z údolí dřevo sváženo. Dřevo hraje stále svou roli při vytápění objektu, ale kuchyně už běží na LPG ze zásobníku a plánuje se technologii rozšiřovat právě i pro vytápění.

Hotel Bauer x Primagas
Hotel Bauer x Primagas

4. Horský hotel Sůkenická

Jedna z mnoha „darebných pěsniček“ kapelníka Matalíka již desítky let opěvuje tento kus krásné rozvlněné krajiny na východě Moravy s jejími rázovitými obyvateli. Valašsko se může chlubit bohatou historií, řadou památek lidové architektury, krásnou přírodou a folklorními slavnostmi. Na samém konci hřebene Vsackých Beskyd, ve styku s horskými hřebeny Moravskoslezských Beskyd a Javorníků, nedaleko pramene Vsetínské Bečvy se ve výšce 930 m.n.m. nachází rozhledna a horský hotel Sůkenická, který nabízí krásné výhledy na hřebeny Moravskoslezských Beskyd, Javorníků a slovenských hor.

Jedná se o velký klasický horský hotel, kde můžete sledovat po sportovním či turistickém výkonu romantický západ slunce nad horami přímo z vašeho pokoje. Služby jako wellness, restaurace a dlouhá horká sprcha jsou samozřejmě k dispozici a stejně jako vytápění je zásobuje výhradě naše LPG (čistý propan) ze tří nadzemních zásobníků.

5. Bouda Prašivá

Hora Prašivá byla po staletí významným poutním místem, za což vděčí dřevěnému kostelíku z roku 1640. Stavba byla zahájena 11.dubna 1921 a již na podzim téhož roku předali chatu k užívání – letos tedy slaví rovných 100 let. O její výstavbu se zasloužili kromě okolních obcí, peněžních ústavů a státních lesů také soukromé osoby; sám prezident Masaryk, jako člen Pohorské jednoty Radhošť, přispěl 5.000 korunami. Prvním nájemcem chaty na Prašivé se stal známý hostinský pan Tesárek.

Chata disponuje nově zrekonstruovanými 2-9 lůžkovými pokojíky v duchu alpských horských chat. Protože se jedná o stylovou dřevěnou horskou chatu z roku 1921, nejsou pokoje vybaveny vlastním sociálním zařízením a tak se tedy na patře nachází 1 společná koupelna se sprchovým koutem, vanou a samostatným WC – jedná se tedy o skutečnou horskou klasiku.

Tato legendární chata se symbolem medvěda a její provozovatelé dbají kromě maximálního komfortu hostů také na co největší ekologickou šetrnost, vytápí tedy místo koksu tepelným čerpadlem, nepoužívají žádné jednorázové obaly, neprodukují žádný odpadní olej a pro vaření využívají čistý propan z podzemního zásobníku.