Přejít na obsah
Kategorie PRIMA BLOG
Zpět na přehled článků

Na návštěvě u... 5 hotelů za 5 minut 29.11.2021

5 tipů na horské chalupy a hotely v Beskydech, které se rozhodně vyplatí navštívit

Hotel Zlatý Orel x Primagas
Průměrný Čech využije nějaké z tuzemských ubytovacích zařízení třikrát do roka a průměrně zde stráví 2-3 noci. Velký podíl z toho tvoří horské hotely, penziony a chaty, které se stále více spoléhají na LPG jakožto čistý zdroj energie pro topení, teplou vodu i vaření. Vydali jsme se tedy na výlet po stopách našich zásobníků a sepsali jsme vám několik tipů na parádní výlety v oblasti Beskyd!

V turisticky exponovaných oblastech a CHKO nebývá přístup k rozvodům zemního plynu, platí zde přísné emisní limity vůči okolnímu ovzduší a zároveň je potřeba zajistit výkonný zdroj energie pro provoz kuchyně, vytápění i horkou vanu hostů po dlouhé túře. Uhlí nevyhovuje z ekologického hlediska, dřevo je poměrně levné, ale vyžaduje velké náklady na skladování a manipulaci, a elektřina dále prudce zdražuje.

Velmi často tedy provozovatelé přecházejí na čistý propan v zásobnících – šetří tak okolní ovzduší (žádné PM částice, nižší uhlíková stopa než tuhá paliva), náklady oproti elektřině o cca 1  000 Kč/MWh a především to nejdůležitější – jejich čas, aby se mohli naplno věnovat svým zákazníkům a rozvoji podnikání. Zásobníky doplňuje dodavatel autocisternami, i malými s pohonem na 4 kola, které se dostanou všude, kde vede alespoň nějaká cesta. Kam tedy vyrazíme, Beskyde?

1.Hotel Zlatý Orel

Zámecký horský hotel ležící uprostřed rozlehlé zahrady s nádherným výhledem do okolí. Hotel se nachází 40 km od Ostravy, pod Lysou Horou – nejvyšší horou Beskyd, v obci Ostravice. K dispozici je luxusní welness zóna s finskou saunou i šungitovou jeskyní, ubytovat se pak můžete například v zámeckém apartmá s postelí s nebesy, krbovými kamny a hydromasážní vanou.

Technickým specifikem hotelu Zlatý Orel je unikátní plynový kotel fungující na bázi Stirlingova motoru – kotel generuje elektřinu i teplo a stará se tak o komplexní energetiku objektu. Zdrojem energie pro tento Stirlingův motor je čistý propan ze zásobníku od Primagasu. Zařízení ušetří oproti elektřině z uhelných elektráren více než 7 tun CO2 za rok, přičemž při minimálním provozu na topný výkon 6 kWh dostane uživatel zpět 1 kWh elektrické energie, což je cca polovina ceny propanu.

Hotel Zlatý Orel Ostravice je ideální pro všechny, kteří chtějí strávit čas v klidné a krásné přírodě – rodiny, páry i větší skupiny (firemní večírky, školení nebo svatby).

Hotel Zlatý Orel x Primagas
Hotel Zlatý Orel x Primagas
Hotel Zlatý Orel x Primagas

2. Kamenná Chata

Jedinečný horský penzion na hřebenové stezce k vrcholu Velký Polom na Česko – Slovenské hranici. Původní lovecká bouda z 20.let prošla poslední velkou rekonstrukcí v roce 2008 a v roce 2016 byla pro hosty zprovozněna i nová stylová roubenka. V přízemí chaty mohou hosté navštívit příjemně zařízenou restauraci a za příznivého počasí lze mimo jiné využít i stylové venkovní posezení s grilem.

Při přechodu Beskyd až na nejvýchodnější bod ČR (nedaleko od Mostů u Jablunkova) se jedná o poslední horskou zastávku a prochází tudy i nyní velmi populární Via Czechia, není zde tedy nikdy nouze o veselou poutnickou společnost.

Kuchyně je zde v této poměrně složitě dostupné lokalitě poháněna čistým propanem od Primagasu z nejmenšího nadzemního zásobníku, který je navíc umístěn velmi esteticky. 😊

Primagas zásobníky
Kamenná chata - Primagas

3. Hotel Bauer

Slavný hotel v centru obce Bílá na Valašsku, v malebném údolí horské říčky Bílá, přímo u sjezdovky, nástupní stanice vleků a dětského zábavního parku. Nechybí ani wellness s bazénem, saunou, apres-ski bar, horská jizba i klasická hotelová restaurace.

Historická budova hotelu pochází z let 1911, kdy byla vybudována první část hotelu s věžičkou, druhá část vznikla kolem roku 1930. Architektura hotelu byla inspirována tradičními dekorativními stavbami v horském stylu, které je možno spatřit po celých Beskydech. Hotel v minulosti sloužil pro potřeby dělníků a průmyslníků, kteří v oblasti po dlouhá desetiletí těžili dřevo. V obci Bílá se také v minulosti nacházela speciální železnice, pomocí které bylo z údolí dřevo sváženo. Dřevo hraje stále svou roli při vytápění objektu, ale kuchyně už běží na LPG ze zásobníku a plánuje se technologii rozšiřovat právě i pro vytápění.

Hotel Bauer x Primagas
Primagas - Hotel Bauer
Hotel Bauer x Primagas

4. Horský hotel Sůkenická

Jedna z mnoha „darebných pěsniček“ kapelníka Matalíka již desítky let opěvuje tento kus krásné rozvlněné krajiny na východě Moravy s jejími rázovitými obyvateli. Valašsko se může chlubit bohatou historií, řadou památek lidové architektury, krásnou přírodou a folklorními slavnostmi. Na samém konci hřebene Vsackých Beskyd, ve styku s horskými hřebeny Moravskoslezských Beskyd a Javorníků, nedaleko pramene Vsetínské Bečvy se ve výšce 930 m.n.m. nachází rozhledna a horský hotel Sůkenická, který nabízí krásné výhledy na hřebeny Moravskoslezských Beskyd, Javorníků a slovenských hor.

Jedná se o velký klasický horský hotel, kde můžete sledovat po sportovním či turistickém výkonu romantický západ slunce nad horami přímo z vašeho pokoje. Služby jako wellness, restaurace a dlouhá horká sprcha jsou samozřejmě k dispozici a stejně jako vytápění je zásobuje výhradě naše LPG (čistý propan) ze tří nadzemních zásobníků.

Primagas LPG
Primagas Sukenicka
Primagas LPG

5. Bouda Prašivá

Hora Prašivá byla po staletí významným poutním místem, za což vděčí dřevěnému kostelíku z roku 1640. Stavba byla zahájena 11.dubna 1921 a již na podzim téhož roku předali chatu k užívání – letos tedy slaví rovných 100 let. O její výstavbu se zasloužili kromě okolních obcí, peněžních ústavů a státních lesů také soukromé osoby; sám prezident Masaryk, jako člen Pohorské jednoty Radhošť, přispěl 5.000 korunami. Prvním nájemcem chaty na Prašivé se stal známý hostinský pan Tesárek.

Chata disponuje nově zrekonstruovanými 2-9 lůžkovými pokojíky v duchu alpských horských chat. Protože se jedná o stylovou dřevěnou horskou chatu z roku 1921, nejsou pokoje vybaveny vlastním sociálním zařízením a tak se tedy na patře nachází 1 společná koupelna se sprchovým koutem, vanou a samostatným WC – jedná se tedy o skutečnou horskou klasiku.

Tato legendární chata se symbolem medvěda a její provozovatelé dbají kromě maximálního komfortu hostů také na co největší ekologickou šetrnost, vytápí tedy místo koksu tepelným čerpadlem, nepoužívají žádné jednorázové obaly, neprodukují žádný odpadní olej a pro vaření využívají čistý propan z podzemního zásobníku.

Primagas Prašivá
Primagas Prašivá
Primagas LPG
Primagas Prašivá