Přejít na obsah
Kategorie PRIMA BLOG
Zpět na přehled článků

Vše o LPG 31.01.2022

Rok 2021 byl pro Primagas ve znamení růstu a novinek

Primagas - výroční zpráva
Pojďme se společně ohlédnout za důležitými čísly, která Primagas v roce 2021 provázela.

Přestože očekávané oživení ekonomiky po největším propadu v historii přicházelo loni pomalu, uzavřeli jsme ve všech našich segmentech o 25 % více smluv, přičemž největší nárůst byl u domácností (zásobníky) a u lahví pro vysokozdvižné vozíky. 

V České republice je přibližně 10 000 domácností, které topí propanem ze zásobníku. Toto číslo v uplynulých čtyřech letech meziročně rostlo průměrně o tři procenta. V roce 2021 jsme u poptávek na nové instalace zaznamenali meziročně nárůst o rekordních 140 %. Podepsané smlouvy na konkrétní instalace potom narostly meziročně o 80 % u rodinných domů. Očekáváme, že v letošním roce trh domácností se zásobníkem vzroste minimálně o 5 %. 

Ročně dodáváme plyn do 11 tisíc zásobníků určených pro topné účely, a to včetně průmyslových a firemních, přičemž průměrná spotřeba na jednoho zákazníka jsou čtyři tuny. V topných lahvích jsme v uplynulém roce rozvezli o 20 % více čistého propanu než v roce 2020.

Cena propanu rostla, ve srovnání s elektřinou je však poloviční

Oproti průměru z předchozích let v roce 2021 stouply prodejní ceny propanu do zásobníků o 15 %, z 2 Kč/kWh včetně DPH na přibližně 2,3 Kč/kWh. Propan tak stále zůstává výrazně levnější než elektřina, která se prodávala okolo 4,6 Kč/kWh. Cena propanu také rostla méně než cena zemního plynu, protože propan je méně závislý na dodavatelích z východu a umožňuje větší diverzifikaci zdrojů. 
Výše prodejních cen zemního plynu se liší podle toho, zda si odběratelé před prudkým navýšením cenu u dodavatele zafixovali. Tržní cena zemního plynu byla za poslední tři měsíce roku 2021 přes 3 Kč/kWh. Dlouhodobě je však nepravděpodobné, že by propan při zohlednění investice do instalace zásobníku vycházel levněji než zemní plyn.

Karavanisty potěší prodejní síť kompozitních lahví

Nastupujícím trendem byl v loňském roce LNG (zkapalněný zemní plyn), kterého jsme rozvezli 1 200 tun a také 45 tun Bio LPG

Mezi úspěchy, na které jsme obzvlášť hrdí, patří vytvoření prodejní sítě, ve které můžou naši zákazníci měnit kompozitní topné lahve pro karavany. Tento segment rozhodně plánujeme dále rozvíjet spolu s konceptem smluv na nájem lahví přímo s koncovým zákazníkem. Díky tomu nemusí zákazník lahev kupovat a jakmile přestane karavanem jezdit, láhev snadno vrátí. 

Přejeme (nejen) všem našim zákazníkům úspěšný rok 2022!

Tým Primagas