V Česku začíná bio LPG nahrazovat fosilní plyn
Průkopníkem v oblasti bio LPG je v Česku Primagas. Kvalita je stejná a není třeba měnit infrastrukturu ani spotřebiče.
V poslední době zaplnily informační prostor fámy ohledně zákazu plynových kotlů. Prvním milníkem je rok 2029, kdy by mohlo dojít ke zpřísnění požadavku na sezónní účinnost pro takzvané ohřívače pro vytápění vnitřních prostorů. Nově vyžadovaná sezónní účinnost minimálně 115 procent by teoreticky skutečně mohla být stopkou pro plynové kotle, jak je známe.
Je však třeba mít na paměti, že jde o návrh, který se stále diskutuje. Žádný závazný právní dokument zatím neexistuje, a i kdyby byla novela schválena v původně zamýšlené podobě, o čemž lze pochybovat, rozhodně to neznamená konec plynových kotlů. V rámci nově definovaných hybridních systémů lze totiž kombinovat to nejlepší z technologie tepelného čerpadla i plynového kondenzačního kotle. Návrh samozřejmě nezakazuje další provoz stávajících plynových kotlů.
Dalším důležitým termínem je rok 2040. Revize směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD), kterou v březnu schválili europoslanci, nezakazuje po roce 2040 používání plynových kotlů. Finální podoba textu totiž žádný plošný zákaz kotlů spalujících (fosilní) zemní plyn nebo kapalný propan (LPG) navzdory zavádějícím zprávám v některých médiích neobsahuje.
Pevné datum zákazu používání fosilních paliv ve vytápění budov bylo ve finální verzi ze strany členských států odmítnuto. Příslušné ustanovení v příloze směrnice tak pouze zmiňuje rok 2040 jako orientační termín, ke kterému by měla opatření týkající se náhrady fosilního plynu ve vytápění směřovat.
Konkrétní načasování je tedy v kompetenci každého členského státu a bude zřejmě záviset na individuální situaci té které země, jak se k dekarbonizaci postaví. I tak jsme však v celé skupině SHV Energy, kterou v Česku reprezentuje Primagas, přijali závazek nahradit veškerý dodávaný LPG obnovitelnými alternativami (bioLPG, rDME,...) právě do roku 2040.