Přejít na obsah
Kategorie PRIMA BLOG
Zpět na přehled článků

Na návštěvě u... zabere 5 minut 01.05.2019

Na návštěvě u Jiřího Pačinka

sklářství s LPG
Vesnička Kunratice u Cvikova v podhůří Lužických hor je dnes cílem mnoha světových designérů. Filipíny, Malajsie, Japonsko, Čína, USA i zbytek Evropy obdivuje umění Jiřího Pačinka – skláře tělem i duší.

Měl být původně profesionálním řecko-římským zápasníkem, zhlédnul se ale ve skle, 16 let pracoval ve sklárně AJETO a svůj sen o vlastní umělecké sklárně úspěšně realizuje od roku 2007.

Exponáty v jeho osobitém stylu – plameňáci, medúzy, chobotnice, ale i lidské oko a jiné abstraktní ozdoby jsou volně rozmístěné v širším okolí sklárny, což tvoří příjemnou lokální atmosféru důvěry. Hlavními skleněnými objekty, které Jiří Pačinek (mimojiné Živnostník roku 2017 Libereckého kraje) produkuje, jsou vázy, mísy, ale také až sochařsky pojaté plastiky zvířat a figur. Jednotlivé kusy i velké série dělá se svými zaměstnanci ručně, to vše se specifickým smyslem pro barevnost.

Barevné i křišťálové sklo se zpracovává v tavicích pecích v cca 1400 stupních a následně jdou výrobky na jeden až tři dny do „chladící“ pece (500 - 50 stupňů). Od prvního dne svého samostatného podnikání je zdrojem energie pro jeho technologii LPG od firmy PRIMAGAS.

Během své dosavadní kariéry měl možnost tvořit sklo pro celou řadu světově proslulých umělců, designérů a architektů, jakým jsou například René Roubíček, Bořek Šípek, Rony Plesl, Leonem Applebaum, Charles Parriot či Louis Sakalovski, při osobním setkání ale zůstává každým coulem skromným a bodrým chlapíkem ze severu Čech, který žije tím, co ho celý život baví.

Na půdě sklárny i jeho roubené chalupy v přilehlé vesnici Lindava, kde bydlí a kde také začínal s vlastní sklářskou uměleckou tvorbou, jsou galerie s jeho autorským sklem. Zážitek z návštěvy, kterou Vám rozhodně doporučujeme, může částečně zprostředkovat i jeho web

Zaujal Vás tento článek? Přečtěte si další!

Hřeje Vás PRIMAGAS

Blog PRIMAGAS
Blog PRIMAGAS
Blog PRIMAGAS
PRIMAGAS LPG sklo
Blog PRIMAGAS
Blog PRIMAGAS