Přejít na obsah
Kategorie PRIMA BLOG
Zpět na přehled článků

Na návštěvě u... 12.12.2022

Ostrovní energetický systém uprostřed přírody

Reference zákazníka, která žije na samotě u lesa
Odlehlý dům s ostrovním systémem fotovoltaické elektrárny a zásobníku na LPG

Pokud je vaším snem bydlet nebo podnikat doslova na samotě u lesa, náš zákazník ze Středočeského kraje vám může být skvělou inspirací, jak vyřešit energetiku vašeho objektu bez ohledu na energetické přípojky a trubky.

Život na samotě

Vydali jsme se navštívit našeho zákazníka, který se rozhodl pro život v samém lůně přírody. Jeho nemovitost se nachází 40 kilometrů od Prahy uprostřed klidné přírody, kde nejbližší dům se nachází až 500 metrů vzdušnou čarou.

V této odlehlé lokalitě se nenachází žádná přípojka na elektřinu ani zemní plyn. Jak ale v odlehlejších místech zajistit plný komfort s dostatkem elektrické energie a tepla? Tento problém  vyřešil tak, že pro svůj dům zvolil ostrovní systém, který se skládá z fotovoltaiky a ze zásobníku na LPG (čistý propan) od Primagasu. Díky tomuto mixu může bez problému fungovat podobně jako ve městě.

Reference zákazníka, která žije na samotě u lesa

Reference spokojeného zákazníka

Ostrovní systém fotovoltaické elektrárny a zásobníku na LPG

Jak tento ostrovní systém funguje?

Prioritou je pohodlí. Zákazník, když přijíždí domů, tak si přes mobil zapne na dálku kondenzační kotel, který je napojený na plynový zásobník. Pak když přijede domů, tak nechává topení běžet, aby měl doma normální teplotu přes 20 stupňů Celsia a posléze si už jenom teplotu udržuje, klidně i pomocí krbových kamen.  

Na střeše svého domu má pak fotovoltaickou elektrárnu s bateriovým uložištěm, která má výkon 3 až 4 kWp. Toto řešení umožní výrobu elektrické energie po dobu celého roku a jako záložní zdroj pro případy náhodné nouze v zimě, kdy se období bez slunečního svitu mohou protáhnout, má v záloze elektrocentrálu na benzín. Na trhu existují ale i plynové elektrocentrály, které fungují například na plynové láhve.

Na ohřev teplé vody, topení a vaření zvolil kondenzační kotel, který je připojený na plynový zásobník od Primagasu, který má objem 2 700 litrů propan butanu, což odpovídá 15,5 MWh. Tento zásobník si navíc zvolil v zeleném provedení, aby esteticky více pasoval s okolní krajinou.

Fotovoltaika
Fotovoltaická elektrárna

Investice do propanového vytápění

Pořizovací cena LPG vytápění byla kolem 90 tisíc korun. Investice zahrnovala veškerou projektovou dokumentaci a územní souhlas, stavební připravenost pozemku, panel pod plynový zásobník, dopravu zásobníku, jeho revizi a napojení zásobníku na kondenzační kotel včetně montáže. Plynový zásobník je ve vlastnictví Primagasu, takže nemusí řešit žádný průběžný servis, o všechno se stará Primagas.

„Moje spokojenost s Primagasem je velká, hlavně s tím bylo pro mě terno, že jsem narazil na výborného obchodního zástupce, který mi se vším pomohl, všechno mi poradil a řekl mi, jak mám postupovat“.

Zákazník má průměrnou roční spotřebu okolo 15 až 20 procenty zásobníku (tedy okolo 500 litrů propanu, což odpovídá přibližně 3,4 MWh). Pokud chce zásobník doplnit zásobník, postačí pouze jediný telefonát s objednávkou. Poté už jenom přijede do odlehlé lokality autocisterna, který je přizpůsobena dostat se i na méně dostupná místa díky pohonu na čtyři kola a řidič zásobník doplní čistým propanem.

Plynový zásobník tak zajišťuje nejen nezávislost na rozvodných sítích, ale především pohodlí a ekologickou šetrnost k okolní krajině.

Zelený zásobníček u zákazníka na samotě u lesa
Zelený zásobník na LPG

Přejít na propan je snadné

Jak probíhá proces projektu a instalace? Běžně do tří měsíců od schůzky s naším obchodním zástupcem/energetickým specialistou můžete začít topit!

 • Výběr vhodné velikosti zásobníku, technického řešení a umístění.

  Osobní konzultace s naším obchodním zástupcem na místě

  obchodní schůzka PRIMAGAS
 • Smlouva o nájmu zásobníku a dodávkách plynu (možnost zvolit zálohovou platbu).

  Podpis smlouvy

  PRIMAGAS dodavatel LPG
 • Příprava technických podkladů pro schvalovací řízení propanových topných systémů.

  Vypracování projektové dokumentace

  Primagas Projekt LPG vytápění
 • K instalaci zásobníků na propan není potřeba stavební povolení. Územní souhlas je ještě jednodušší než zjednodušené územní řízení.

  Územní souhlas k instalaci

  Primagas -Zásobníky LPG
 • Dovoz zásobníku na vámi požadované místo, instalace zásobníku a jeho napojení na topný systém objektu

  Instalace zásobníku

  instalace podzemního zásobníku
 • Výchozí revize naším technikem pro zahájení bezpečného používání a první závoz.

  První plnění plynu do zásobníku. Můžete začít topit, vařit a ohřívat vodu!

  Doplňování zásobníku PRIMAGAS