Kategorie PRIMA BLOG
Zpět na přehled článků

Na návštěvě u... zabere 3 minuty 13.08.2019

Půda jako nejcennější majetek – zemědělství v době sucha

Sušička obilí Bílovec
V dnešní době, kdy zemědělství ohrožuje eroze půdy, klimatické změny a nízké výkupní ceny je provozování úspěšného a ekologicky šetrného zemědělského podniku téměř posláním. PRIMAGAS zajistil čistý zdroj energie (LPG) pro novou sušičku obilí v ZD Bílovec agro – jeli jsme se tedy podívat na první den ostrého provozu!

Společnost ZD Bílovec agro a.s. hospodaří na území okresu Nový Jičín, obhospodařovaná výměra přesahuje 1500 hektarů. Rostlinná výroba je zaměřena na pěstování obilovin, cukrovky, sóji a kukuřice na siláž, provozuje ale také bioplynovou stanici v přilehlých Velkých Albrechticích. Jsou součástí skupiny RenoFarmy, která neváhá zajistit potřebné investice do modernizace lokální zemědělské produkce a kombinuje tradiční zemědělskou praxi s novými koncepty tzv. precizního zemědělství.

Precizní zemědělství díky znalostem rozdílností v rámci půdy může přistupovat k danému místu individuálně. Proti jednotné dávce na celý pozemek se zde aplikuje přesné množství v místě, kde je zapotřebí. Není tedy třeba tolik hnojiv či pesticidů, což snižuje náklady a je také výrazně ekologicky šetrnější.

propanových zásobníků PRIMAGAS (představující 2,2 Mwh, a to bez odparníkové stanice!) dodává energii pro hořák, pomocí kterého se suší až 500 tun mokrého obilí a již vysušené se dopravuje do 7 sil po 1800 tunách – sami se podívejte, jak majestátně působí!

Technologie sušící linky byla dodána firmou Pawlica s.r.o., jejichž sušičky STELA jsou šetrné k zrnu, takže nedochází k jeho poškození ani snížení klíčovitosti. Kromě vysokého výkonu mezi jejich přednosti patří i fyzická životnost až 50 let.

Moravskoslezský kraj na sucho trpí téměř nejvíce v rámci republiky, nezbývá než tedy ZD Bílovec popřát, ať se s tím i díky modernizaci provozu co nejlépe poperou a že díky nim naše půda zůstane v co nejlepším možném stavu!

I pro všechna ostatní zemědělská družstva je PRIMAGAS samozřejmě připraven nabídnout ekologický a bezpracný zdroj vytápění i energie (nejen) pro sušení!

Zaujal Vás tento článek? Přečtěte si další

Hřeje Vás PRIMAGAS

Sušička obilí Bílovec
Sušička obilí Bílovec
Primagas pro průmysl Sušička obilí Bílovec
Sušička obilí Bílovec
Sušička obilí Bílovec
Sušička obilí Bílovec