Trendem je komplexní řešení i stacionární kotle
Podle společnosti Thermona prodeje jednotlivých verzí plynových kotlů naznačují určité změny v trendech. S přechodem na plyn nebo generační obměnou kotle lidé více preferují komplexnější řešení. „Dlouhodobě zaujímají téměř 30% podíl na prodejích cenově nejdostupnější verze kotlů určených pouze pro topení. Loni se však na srovnatelnou úroveň vyhouply i verze kotlů s připojením na externí zásobník vody. Více domácností tak plyn využívá kromě vytápění i k zajištění teplé užitkové vody,“ popisuje Michal Řezanina s tím, že roste zájem také o stacionární plynové kotle, byť oproti obvyklé závěsné variantě zaujímají podstatně menší podíl.
Jejich nespornou výhodou však je pohodlná možnost instalace ve sklepech a suterénech s nízkými stropy, kde byly ještě donedávna například kotle na tuhá paliva. Veškeré napojení na topný systém, ovládací panel i napojení na odtah spalin je jak pro montážní firmu, tak i pro obsluhu příjemně dostupné.
Roste využití propanového vytápění
Stále oblíbenějším se stává vytápění zkapalněným propanem. Ten je dodáván autocisternou do zásobníku umístěného poblíž vytápěného objektu. Jde tak o řešení vhodné zejména pro neplynofikované lokality nebo odlehlé rekreační objekty. S povinným přechodem na ekologičtější vytápění jeho spotřeba rok od roku roste, navzdory mírnými zimám, tlaku na úspory energií i větší míře využití úspornějších kondenzačních plynových kotlů. „Propanové vytápění se stává zajímavým zdrojem tepla pro stále širší okruh zákazníků. Téměř 80 % nových odběratelů loni přešlo na propan jako na plnohodnotný zdroj tepla, asi pětina jsou pak majitelé různých objektů pro rekreační využití. Nemusí přitom vždy jít jen o oblasti, kam není zaveden zemní plyn. Propanový zásobník si někdy pořizují odběratelé, kterým se při porovnání celkových provozních i pořizovacích nákladů prostě nevyplatí kopat novou přípojku zemního plynu“ popisuje Ivan Indráček, výkonný předseda České asociace LPG.
Podle statistik Primagasu, který na trhu působí více než tři dekády, přechází v posledních letech drtivá většina nových odběratelů na propanové vytápění z tuhých paliv, částečně též z elektřiny. „Za rok 2024 evidujeme meziročně o 93 % více odběratelů čistého propanu v segmentu domácností. Téměř v 70 % jde o zákazníky, kteří doteď topili dřevem nebo uhlím. Asi 6 % nových odběratelů přešlo na propan z elektřiny, protože provozní náklady v případě propanu jsou obvykle méně než poloviční,“ říká Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas.
Více než 40 % nových odběratelů propanu pochází z regionů charakteristických právě nízkou mírou plynofikace. V loňském roce si podle statistik Primagasu nejvíce domácností pořídilo propanové vytápění v Moravskoslezském (22,34 %) a Středočeském kraji (18,09 %). Následuje s větším odstupem Jihočeský kraj (8,51 %). V některých okresech zmíněných krajů nemá možnost připojení k distribuční soustavě zemního plynu 70 až 80 % obcí.