Co po zákazu starých kotlů? Je lepší propan, nebo tepelné čerpadlo?
Zákaz kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy se blíží. Domácnosti tak stojí před rozhodnutím – tepelné čerpadlo, nebo propan?
Optimální pro roční spotřeby nad 800 kg propanu nebo nad 10 MWh
Optimální pro roční spotřeby do 500 kg propanu nebo do 6,5 MWh
LPG (propan a propan-butan) je oblíbený zdroj energie – je nezávislý na rozvodných sítích zemního plynu, levnější a výkonnější než elektřina, levnější a dostupnější než technické plyny. Energie je k dispozici okamžitě a dodávky jsou pravidelné a spolehlivé.
Plynové láhve jsou díky své mobilitě jasnou volbou pro vaření u stánku, pro cateringové firmy nebo pro restaurace, které je používají do zahradních topidel pro své hosty. Neobejdou se bez nich také ve stavebnictví při práci na střechách, při přitápění na stavbách, pro pohon elektrocentrál nebo při tavení asfaltu. Typické je také využití kompozitních plynových láhví na pohon manipulační techniky ve skladech, ledových roleb nebo třeba golfových vozíků.
Zásobníky naopak nacházejí typicky využití u vytápění rodinných domků nebo rekreačních objektů mimo rozvody, vytápění drůbežáren nebo jiných zemědělských či průmyslových objektů a pak v technologiích jako jsou bioplynové stanice, palírny, skláři nebo sušičky obilí a dřeva. Zvláštním případem zásobníků jsou pak čerpací stanice – LPG je stále nejoblíbenějším alternativním palivem pro automobily a ve velkých logistických skladech se skvěle uplatní interní čerpací stanice pro plynové vysokozdvižné vozíky.
Existuje však ještě spousta aplikací, kde lidé váhají, protože připadají v úvahu oba dva způsoby. Je to příklad i dnes velmi populárních mobilních domků, případně menších rekreačních objektů, které umožňují minimalistický život uprostřed přírody a lze je dle potřeby vytápět plynovými láhvemi, nebo malým zásobníkem (1,2 tuny). Dilema mohou řešit i hotely, restaurace nebo kempy, které vaří na plynu, ale vytápění mají zajištěné jiným zdrojem energie – je spotřeba plynu dostatečná, aby se vyplatilo pohodlnější řešení se zásobníkem? Stejně tak drobní podnikatelé jako například menší pražírny kávy či palírny mohou pro technologii využít obě varianty. I v případě pohonu VZV pak existuje možnost, jak při vyšší spotřebě ušetřit čas i peníze na plynu – vybudování interní čerpací stanice pro VZV se může u větších flotil vysokozdvižné techniky obratem vrátit díky větší plynulosti provozu a levnějšímu plynu.
Obecně lze zmínit tři hlavní kritéria pro rozhodování (které shrnuje i naše úvodní infografika):
Na základě těchto kritérií je dobré zvážit svou volbu, zkušenosti specialistů z Primagasu jsou nicméně takové, že pro topné účely je hranice, kdy je téměř jistě vhodné využít místo láhví zásobník, při spotřebě nad 800 kg propanu (nebo propan-butanu) ročně, což odpovídá energetické kapacitě 10,4 MWh, tj. ekvivalent spotřeby více než šesti 10kg nebo dvou 33kg láhví měsíčně. Pro domácnosti, rekreační objekty nebo kontinuální provozy se však právě kvůli kritériu pohodlí a plynulosti doporučuje instalace zásobníku již pro odběry nad 500 kg LPG ročně – tedy nad 6,5 MWh, což odpovídá více než jedné 33 kg láhvi měsíčně nebo více než jedné 10kg láhvi týdně.
Bezplatnou odbornou konzultaci vám s potěšením poskytne tým našich energetických poradců – obchodních zástupců. O dodávky kvalitního LPG v bezpečných láhvích i zásobnících se pak postará náš zkušený technický tým a logistika s největší přepravní kapacitou na trhu.