Kategorie PRIMA BLOG
Zpět na přehled článků

Volný čas Zabere 6 minut 26.05.2020

Češi chtějí ze svých chat a chalup druhý domov. Jak zajistit energii na vaření či vytápění i pro odlehlé oblasti?

LPG pro rekreační objekty
Jsme národem chalupářů. A jak ukazují různé průzkumy, Češi stále více investují do svých víkendových domovů nebo mobilních domků, aby zde mohli trávit více času a dopřát si hlavně relax. Tím spíše, pokud zůstanou kvůli pandemii uzavřené hranice. S ohledem na tento trend i nutnost budoucí výměny starých kotlů roste význam LPG, resp. propanu coby ekologického, a hlavně pohodlného zdroje energie. Právě rekreační objekty jsou totiž často mimo dosah přípojky zemního plynu, a proto se zde ve velké míře využívají plynové láhve. Kdy je vhodné přejít od láhví k zásobníku na plyn, který pokryje celou roční spotřebu energie?

zdroj: http://www.enviweb.cz/116176

Chalupaření či chataření patří k českým tradicím. Podle odhadů je v Česku objektů sloužících převážně k dočasnému bydlení či relaxaci přes 400 tisíc. Loňský průzkum NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu pak odhalil, že svou chatu nebo chalupu vlastní každý šestý Čech a další třetina dotázaných by si ji chtěla pořídit. Trendem jsou ale stejně jako u všech nemovitostí též rostoucí ceny objektů určených k rekreaci.

Podle Jana Boruty ze společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou, je nyní celý trh nemovitostí vzhledem ke koronavirové pandemii více méně „zmražen“. Ceny rekreačních objektů by tak mohly klesat v případě, že by se lidé vlivem předpokládaného poklesu ekonomiky dostali do finančních potíží a svých víkendových obydlí se ve větší míře zbavovali.

„Lidé se ale určitě budou snažit rekreační objekt udržet, co to jen půjde. To potvrzují i informace, které máme od bank o očekávaném nárůstu žádostí na hypotéky na rekonstrukci chat a chalup,“ popisuje situaci na trhu nemovitostí Jan Boruta. „Zároveň lze ale čekat zvýšenou poptávku. Českým trendem bylo vždy nějakou chatu či chalupu vlastnit a po aktuální karanténě a nemožnosti vycestovat do zahraničí, se tento trend dále prohloubí,“ předpokládá Jan Boruta.

Novinkou v oblasti úvěrů na bydlení je možnost financovat hypotékou také mobilní dům. „Donedávna mohl být na takový objekt poskytnut úvěr na bydlení pouze za předpokladu, že má přiděleno popisné nebo evidenční číslo. Účelově vázaný hypoteční úvěr lze však nyní použít také na mobilní domky, pokud jimi klient řeší bytovou potřebu,“ uvádí David Eim. Dle údajů společnosti Euro-Mobilní domy roste za poslední 3 roky poptávka po mobilních domech každoročně zhruba o 10 procent. Nejvyšší zájem je stále o mobilní domy určené pro rekreaci, jejichž cena se pohybuje od 100 000 do 300 000 Kč. Na rozdíl od cen bytů a domů, které za uplynulé roky vzrostly skokově, zůstala cena mobilních domů dle vyjádření společnosti víceméně stejná. Mobilní domy jsou ideální, rychlé a pohodlné řešení pro rekreační chatu, dočasné bydlení či malou kancelář. Stále častěji jsou však využívány rovněž pro trvalé bydlení. Mobilheim totiž může zajistit plnohodnotné bydlení včetně vytápění a teplé vody.

Stále větší investice do zvelebení rekreačních nemovitostí, které se tak často mění v druhé bydlení, potvrzují i další průzkumy. Lidé totiž často chtějí na chalupě trávit více času a uvažují, že se do víkendového domova přesunou na stáří. Mnohdy si tak pořizují plnohodnotnou nemovitost s cílem užívat si stejný komfort jako doma, tj. mít k dispozici základní TV nabídku a dostatečně silný mobilní signál, aby měli možnost připojit se k internetu alespoň přes telefon, ale i vysokorychlostní internet a wi-fi. Primárním cílem je tedy relax a nikoliv nákup ruiny, kterou bude nutné léta opravovat.

„Součástí tohoto trendu je samozřejmě zajištění spolehlivé dodávky energie pro vaření, vytápění i ohřev vody. To lze v případě rekreačních objektů pohodlně zajistit díky LPG, které se podle našich odhadů v nějaké formě využívá asi u 250 tisíc chat či chalup,“ uvádí Jiří Karlík ze společnosti Primagas, která dodává zemní plyn i LPG. „Vzhledem k tomu, že za dva roky bude zakázán provoz kotlů na tuhá paliva první a druhé emisní třídy, plyn se nabízí jako ideální řešení. Je to ekologické palivo a odpadají starosti s přípravou dřeva či skládáním uhlí na zimu,“ připomíná Jiří Karlík.

LPG neboli propan-butan je díky nezávislosti na rozvodných sítích praktickým zdrojem energie využitelným v podstatě kdekoliv. Plynové láhve se používají například při kempování, pro plynové grily nebo pro vaření na plynovém sporáku. Využívají se rovněž pro venkovní topidla, ale i na dotápění vnitřních prostor. Největší 33kilogramové láhve umožňují vytápět malé chatky nebo mobilheimy a přes speciální automatický ventil je možné je spojit do baterie po dvou až osmi kusech.

„Nejefektivnější způsob uskladnění LPG, resp. propanu je plynový zásobník, kam je plyn dovážen autocisternou. Jde o ideální řešení právě pro rekreační objekty, kde často nebývá dostupná přípojka zemního plynu, nebo chaty v rekreačních osadách, kde nebývá dostatečně silná elektrická síť na to, aby se mohla plošně používat elektřina k vytápění nebo napájení tepelných čerpadel. Propanový zásobník stačí doplnit jednou za rok nebo i za dva,“ vysvětluje Jiří Karlík. „Podle našich zkušeností je finančně i časově výhodnější přejít z LPG láhví na zásobník při spotřebě 500 kilogramů plynu ročně, což představuje asi 6,5 MWh energie. To v praxi odpovídá vypotřebování asi čtyř 10kg nebo více než jedné 33kg LPG láhve měsíčně,“ doporučuje Jiří Karlík.

V praxi se místo směsi propan-butanu stále více využívá LPG složené výhradně z propanu, který vyniká mnohem lepšími vlastnostmi. Hlavní výhodou je možnost použití v exteriéru i v mrazech. Směs propan-butanu se totiž nemusí v nízkých teplotách odpařovat. Propan má také nižší obsah síry, minimum nečistot, neobsahuje nenasycené uhlovodíky a nezanechává na nádobí žádné skvrny.

LPG pro rekreační objekty
LPG pro rekreační objekty