Přejít na obsah
Kategorie PRIMA BLOG
Zpět na přehled článků

Volný čas 5 minut 15.04.2020

Primagas dává křídla horkovzdušným balónům firmy Balony.eu

propan do horkovzdušných balónů

Zásnuby. Neopakovatelný prožitek. Adrenalinový sport. Zběsilý tlukot srdce. Oči přecházející nad monumentálním výhledem. Důkaz bezbřehé lásky, proměněný v jedinečný zážitek.

To všechno je létání balónem. Netradiční trávení volných chvil nabízí jeden z našich vážených zákazníků Balony.eu.

Hrdým majitelem jedinečné franšízy je pan Libor Staňa, který je zároveň jedním z 25 profesionálních pilotů, kteří váš zážitek posunou ještě o level výš. Úroveň firmy Balony.eu zvyšují také rozmanitost a jedinečnost horkovzdušných balónů. 

Dříve, než se dostaneme k samotným benefitům balónového létání s firmou Balony.eu, pojďme se na začátek zaměřit na historii a obecnou charakteristiku balónového létání.

Přivítejte montgolfiéru

Hlavní důvod, proč na našem blogu čtete článek o létání balónem, je jeho hnací motor. 

Balón, neboli odborně montgolfiéra, se totiž skládá z koše a textilního obalu, který je naplněn ohřívaným plynem. Vybavení balónu doplňuje hořák, který vzduch v balónu ohřívá a tím vyvíjí vztlak potřebný k tomu, aby balon vzlétl a pohyboval se, a konečně lahev s palivem. V případě firmy Balony.eu hraje vždy jednu z uvedených hlavních rolí LPG od Primagasu.

Proč “montgolfiéru”?

Historie balónového létání za pomoci horkého vzduchu sahá do června roku 1783. Francouzský vynálezce John-Michelle Montgolfiére se svým bratrem Jacquesem Étiennem Montgolfierem se 5. 6. poprvé v historii lidstva úspěšně pokusili vzlétnout s vlastnoručně vyrobeným balónem, poháněným ohřívaným vzduchem. Jejich vynález měřil 12 metrů, letěl rychlostí 2 km za 10 minut a dostal se do výšky 2000 metrů.

Bratři Montgolfiérové se tak stali průkopníky létání horkovzdušným balónem a na jejich počest byl tento dopravní prostředek nazván Montgolfiéra.

Tím, že ve zdraví propluli vzduchem a přistáli také dokázali mimo jiné i to, že v atmosféře se nenacházejí žádné život ohrožující plyny a od té doby jako by se s balóny “roztrhl pytel”. 

Balon se tak stal hlavním dopravním prostředkem pro let vzduchem. S přibývajícími vědomostmi a vynálezy lidstva byl však vytlačen modernější technikou.

K jeho znovuzrození došlo až v 70. letech minulého století. Od té doby je balón využíván jako forma povznášejícího relaxu a adrenalinového sportu.

Kousek po kousku

Jak tedy vypadají a fungují jednotlivé části balónu? Na to se podívejte v následujících pěti bodech:

Obal

To je ta část balonu, kterou při pozorování ze země vidíme nejlépe. Bratři Montgolfiérové využili lehkosti papíru, v současnosti je však obal vyráběn z nepropustné polyesterové textilie. K zajištění maximální bezpečnosti je ve spodní části připojena látka zvaná nomex, jejíž vlákna mají silnou odolnost vůči vysokým teplotám.

Tvar obalu určují a zachovávají nosné popruhy a ocelová lanka.

Koš

Ocelová lanka obalu se připínají ke koši. Ten je většinou vyroben z rákosu s kovovými výztuhami. Dřevěné dno a lemy koše bývají pokryty silnou vrstvou kůže kvůli zvýšení odolnosti při přistání. Koš má pochopitelně za úkol nést posádku, mimo to jsou na něm připevněna závaží a palivo.

Hořák

Plynové hořáky jsou uloženy na kyvné ocelové konstrukci a zajišťují ohřev propanu nebo propan-butanu.

Nádrže s palivem

Nepostradatelnou částí je palivo, bez kterého by balon nevzlétl. Tím je propan nebo propan-butan, a v případě firmy Balony.eu je to LPG (propan-butan) od Primagasu. Součástí koše jsou speciální tlakové láhve/nádrže, které lze opakovaně plnit z našeho plynového zásobníku, umístěného poblíž místa startu. Jsme tedy hrdými spoluúčastníky jedněch z nejsilnějších životních zážitků. A to nás opravdu těší.

Jak let probíhá?

Firma Balony.eu neponechala nic náhodě a připravila pro své budoucí pasažéry podrobný harmonogram:

 1. Příprava: Sraz a místo letu určuje pilot při potvrzení letu. Seznámíte se s pilotem a posádkou. Po krátkých přípravách se nafukuje balón. Celá příprava balónu k letu je cca 20 až 30 min. 
 2. Průběh: Vyhlídkový let balónem trvá cca 1 hodinu (dle podmínek na přistání od 50 do 70 min). Na celou akci je však třeba počítat s cca 3 až 4 hodinami. Proto je balon schopen udělat pouze jeden vzlet ráno a jeden odpoledne (to je odvislé od meteorologických podmínek - ráno nefouká, v poledne vítr zesílí, večer se opět uklidní - neplatí to vždy). Balón letí vždy ve směru větru a místo na přistání hledá pilot až v poslední fázi letu. Balón je sledován doprovodným vozidlem, které zajišťuje návrat pasažérů, posádky a balónu zpět na místo startu. 
 3. Přistání: Po přistání probíhá tradiční křest vzduchoplavců ohněm, sektem, větrem a zemí a připijeme si šampaňským na další měkká přistání. Na památku obdržíte křestní list vzduchoplavce. Pokud jsou pasažéři ochotni, jsou nápomocni posádce při nafukování a balení balónu. 

Kdy můžete letět?

Lety probíhají po celý rok, je-li vhodné počasí, svátky a víkendy nevyjímaje.

Je nutno počítat s tím, že lety balónem jsou závislé na příznivém počasí (a v zimě je letových dnů méně):

 • Nesmí foukat vítr více než 4 m/s
 • Nesmí pršet nebo sněžit
 • Dohlednost musí být minimálně 5 km
 • Nesmí být příliš slabý vítr

Konečné rozhodnutí o provedení letu je vždy na pilotovi balónu, který je zodpovědný za provedení bezpečného letu. Pokud se pilot rozhodne zrušit let pro nepříznivé počasí, mějte na paměti, že je to vždy v první řadě pro bezpečnost vás – pasažérů.

Jak si u Balony.eu rezervovat let?

Jste tématem létání horkovzdušným balone a pohledu na svět z ptačí perspektivy okouzleni? Nedivíme se vám. Let horkovzdušným balonem je opravdu jedinečný a intenzívní zážitek. 

Máte-li zájem o let horkovzdušným balonem prostřednictvím jedné z předních českých firem, poradíme vám, jak na to:

 • Po obdržení letenek si svůj let rezervujte na této stránce nebo elektronickou poštou na adrese info@balony.eu 
 • Rezervovat si můžete vždy pouze jeden termín letu
 • O naplánování letů můžete požádat i sami, i když máte pouze 1 letenku. 
 • Pro uskutečnění letu musí být „letové počasí“ a koš musí být obsazen na minimální přistávací hmotnost. 
 • Rezervace Vašeho letu je závazná. 
 • Rezervaci letu můžete zrušit nejpozději 72 hodin před plánovaným letem. 

Máte po přečtení tohoto článku také touhu vyrazit do oblak? Tak rozhodně neváhejte – stojí to za to! Nezapomeňte nám pak napsat, jaké byly vaše vysokonadmořské pocity. Primagas přeje šťastný let!

Zaujal Vás tento článek? Přečtěte si další! Veškeré další informace o LPG pak naleznete na našem webu

Hřeje Vás PRIMAGAS

propan do horkovzdušných balónů
propan do horkovzdušných balónů
propan do horkovzdušných balónů
propan do horkovzdušných balónů
propan do horkovzdušných balónů
Primagas - Propan do horkovzdušných balónů