Milí zákazníci, chceme Vás ujistit, že naše LPG je zcela nezávislé na Rusku a že Vaše dodávky nejsou nijak ohroženy.
Kategorie PRIMA BLOG
Zpět na přehled článků

Volný čas 5 minut 15.04.2020

Primagas dává křídla horkovzdušným balónům firmy Balony.eu

propan do horkovzdušných balónů

Zásnuby. Neopakovatelný prožitek. Adrenalinový sport. Zběsilý tlukot srdce. Oči přecházející nad monumentálním výhledem. Důkaz bezbřehé lásky, proměněný v jedinečný zážitek.

To všechno je létání balónem. Netradiční trávení volných chvil nabízí jeden z našich vážených zákazníků Balony.eu.

Hrdým majitelem jedinečné franšízy je pan Libor Staňa, který je zároveň jedním z 25 profesionálních pilotů, kteří váš zážitek posunou ještě o level výš. Úroveň firmy Balony.eu zvyšují také rozmanitost a jedinečnost horkovzdušných balónů. 

Dříve, než se dostaneme k samotným benefitům balónového létání s firmou Balony.eu, pojďme se na začátek zaměřit na historii a obecnou charakteristiku balónového létání.

Přivítejte montgolfiéru

Hlavní důvod, proč na našem blogu čtete článek o létání balónem, je jeho hnací motor. 

Balón, neboli odborně montgolfiéra, se totiž skládá z koše a textilního obalu, který je naplněn ohřívaným plynem. Vybavení balónu doplňuje hořák, který vzduch v balónu ohřívá a tím vyvíjí vztlak potřebný k tomu, aby balon vzlétl a pohyboval se, a konečně lahev s palivem. V případě firmy Balony.eu hraje vždy jednu z uvedených hlavních rolí LPG od Primagasu.

Proč “montgolfiéru”?

Historie balónového létání za pomoci horkého vzduchu sahá do června roku 1783. Francouzský vynálezce John-Michelle Montgolfiére se svým bratrem Jacquesem Étiennem Montgolfierem se 5. 6. poprvé v historii lidstva úspěšně pokusili vzlétnout s vlastnoručně vyrobeným balónem, poháněným ohřívaným vzduchem. Jejich vynález měřil 12 metrů, letěl rychlostí 2 km za 10 minut a dostal se do výšky 2000 metrů.

Bratři Montgolfiérové se tak stali průkopníky létání horkovzdušným balónem a na jejich počest byl tento dopravní prostředek nazván Montgolfiéra.

Tím, že ve zdraví propluli vzduchem a přistáli také dokázali mimo jiné i to, že v atmosféře se nenacházejí žádné život ohrožující plyny a od té doby jako by se s balóny “roztrhl pytel”. 

Balon se tak stal hlavním dopravním prostředkem pro let vzduchem. S přibývajícími vědomostmi a vynálezy lidstva byl však vytlačen modernější technikou.

K jeho znovuzrození došlo až v 70. letech minulého století. Od té doby je balón využíván jako forma povznášejícího relaxu a adrenalinového sportu.

Kousek po kousku

Jak tedy vypadají a fungují jednotlivé části balónu? Na to se podívejte v následujících pěti bodech:

Obal

To je ta část balonu, kterou při pozorování ze země vidíme nejlépe. Bratři Montgolfiérové využili lehkosti papíru, v současnosti je však obal vyráběn z nepropustné polyesterové textilie. K zajištění maximální bezpečnosti je ve spodní části připojena látka zvaná nomex, jejíž vlákna mají silnou odolnost vůči vysokým teplotám.

Tvar obalu určují a zachovávají nosné popruhy a ocelová lanka.

Koš

Ocelová lanka obalu se připínají ke koši. Ten je většinou vyroben z rákosu s kovovými výztuhami. Dřevěné dno a lemy koše bývají pokryty silnou vrstvou kůže kvůli zvýšení odolnosti při přistání. Koš má pochopitelně za úkol nést posádku, mimo to jsou na něm připevněna závaží a palivo.

Hořák

Plynové hořáky jsou uloženy na kyvné ocelové konstrukci a zajišťují ohřev propanu nebo propan-butanu.

Nádrže s palivem

Nepostradatelnou částí je palivo, bez kterého by balon nevzlétl. Tím je propan nebo propan-butan, a v případě firmy Balony.eu je to LPG (propan-butan) od Primagasu. Součástí koše jsou speciální tlakové láhve/nádrže, které lze opakovaně plnit z našeho plynového zásobníku, umístěného poblíž místa startu. Jsme tedy hrdými spoluúčastníky jedněch z nejsilnějších životních zážitků. A to nás opravdu těší.

Jak let probíhá?

Firma Balony.eu neponechala nic náhodě a připravila pro své budoucí pasažéry podrobný harmonogram:

 1. Příprava: Sraz a místo letu určuje pilot při potvrzení letu. Seznámíte se s pilotem a posádkou. Po krátkých přípravách se nafukuje balón. Celá příprava balónu k letu je cca 20 až 30 min. 
 2. Průběh: Vyhlídkový let balónem trvá cca 1 hodinu (dle podmínek na přistání od 50 do 70 min). Na celou akci je však třeba počítat s cca 3 až 4 hodinami. Proto je balon schopen udělat pouze jeden vzlet ráno a jeden odpoledne (to je odvislé od meteorologických podmínek - ráno nefouká, v poledne vítr zesílí, večer se opět uklidní - neplatí to vždy). Balón letí vždy ve směru větru a místo na přistání hledá pilot až v poslední fázi letu. Balón je sledován doprovodným vozidlem, které zajišťuje návrat pasažérů, posádky a balónu zpět na místo startu. 
 3. Přistání: Po přistání probíhá tradiční křest vzduchoplavců ohněm, sektem, větrem a zemí a připijeme si šampaňským na další měkká přistání. Na památku obdržíte křestní list vzduchoplavce. Pokud jsou pasažéři ochotni, jsou nápomocni posádce při nafukování a balení balónu. 

Kdy můžete letět?

Lety probíhají po celý rok, je-li vhodné počasí, svátky a víkendy nevyjímaje.

Je nutno počítat s tím, že lety balónem jsou závislé na příznivém počasí (a v zimě je letových dnů méně):

 • Nesmí foukat vítr více než 4 m/s
 • Nesmí pršet nebo sněžit
 • Dohlednost musí být minimálně 5 km
 • Nesmí být příliš slabý vítr

Konečné rozhodnutí o provedení letu je vždy na pilotovi balónu, který je zodpovědný za provedení bezpečného letu. Pokud se pilot rozhodne zrušit let pro nepříznivé počasí, mějte na paměti, že je to vždy v první řadě pro bezpečnost vás – pasažérů.

Jak si u Balony.eu rezervovat let?

Jste tématem létání horkovzdušným balone a pohledu na svět z ptačí perspektivy okouzleni? Nedivíme se vám. Let horkovzdušným balonem je opravdu jedinečný a intenzívní zážitek. 

Máte-li zájem o let horkovzdušným balonem prostřednictvím jedné z předních českých firem, poradíme vám, jak na to:

 • Po obdržení letenek si svůj let rezervujte na této stránce nebo elektronickou poštou na adrese info@balony.eu 
 • Rezervovat si můžete vždy pouze jeden termín letu
 • O naplánování letů můžete požádat i sami, i když máte pouze 1 letenku. 
 • Pro uskutečnění letu musí být „letové počasí“ a koš musí být obsazen na minimální přistávací hmotnost. 
 • Rezervace Vašeho letu je závazná. 
 • Rezervaci letu můžete zrušit nejpozději 72 hodin před plánovaným letem. 

Máte po přečtení tohoto článku také touhu vyrazit do oblak? Tak rozhodně neváhejte – stojí to za to! Nezapomeňte nám pak napsat, jaké byly vaše vysokonadmořské pocity. Primagas přeje šťastný let!

Zaujal Vás tento článek? Přečtěte si další! Veškeré další informace o LPG pak naleznete na našem webu

Hřeje Vás PRIMAGAS

propan do horkovzdušných balónů
propan do horkovzdušných balónů
propan do horkovzdušných balónů
propan do horkovzdušných balónů
propan do horkovzdušných balónů
propan do horkovzdušných balónů