Od roku 2013, kdy 5kilogramové plynové láhve začala jako první ve velkém měřítku nabízet společnost Primagas, jejich prodej stabilně roste. Tlakové láhve se zkapalněným propan-butanem (LPG) znají ze svých domácností už naše babičky a prababičky. Poté, co byla zhruba v polovině 90. let v Česku dokončena plynofikace většiny území, se využívání propan-butanových láhví v českých domácnostech snížilo. V posledních letech však poptávka opět stoupá, zejména v souvislosti s popularitou grilování či karavaningu, kde plynové láhve nacházejí skvělé využití, zvláště ty naplněné čistým propanem.
Čistá energie v různorodých obalech
Čistý propan má totiž oproti směsi propanu a butanu řadu výhod. „Neprodukuje žádné karcinogenní látky a ve spalinách se nachází jen minimum síry. Díky tomu, že se začíná vypařovat už při -42 stupních Celsia, jej lze bez obav používat celoročně. Na rozdíl od propan-butanu také neobsahuje nenasycené uhlovodíky, díky čemuž nezanechává při vaření či grilování žádné skvrny na nádobí. Výhřevnost čistého propanu je vyšší, to znamená, že stejné množství plynu obsahuje oproti propan-butanu více energie,“ vysvětluje Jiří Karlík, odborník na LPG a generální ředitel společnosti Primagas.
K praktičnosti a široké použitelnosti propanových láhví dnes přispívá také variabilita v jejich velikostech. Ve světě najdeme hmotnostní škály opravdu široké: například v Dánsku si dávají záležet na bohaté nabídce menších velikostí a najdou se tam tak láhve 2, 3, 5, 6, 11, 17 či 22kilové, naopak v Austrálii se netroškaří a místní domácnosti mohou využívat i láhve o hmotnosti 45, 90 či až 210 kilogramů. V Česku jsou v běžné síti dostupné 2, 5, 10 a 33kilogramové láhve. Velkou oblibu přitom v poslední době zaznamenávají 5kilogramové propanové láhve.