Přejít na obsah
Kategorie PRIMA BLOG
Zpět na přehled článků

Vše o LPG 5 minut 30.08.2023

Pětikilové propanové láhve slaví 10 let na českém trhu. Proč si získaly oblibu?

5 kg propanová láhev
5kg propanová láhev Grill Gas
Pětikilové propanové láhve jsou dnes oblíbeným pomocníkem při vaření či grilování. Díky čistému propanu jsou ekologičtější a výhřevnější, díky nízké váze a menším rozměrům se s nimi skvěle manipuluje. K dostání jsou přitom i na internetu, a to s expresním doručením do tří hodin od objednávky.

Od roku 2013, kdy 5kilogramové plynové láhve začala jako první ve velkém měřítku nabízet společnost Primagas, jejich prodej stabilně roste. Tlakové láhve se zkapalněným propan-butanem (LPG) znají ze svých domácností už naše babičky a prababičky. Poté, co byla zhruba v polovině 90. let v Česku dokončena plynofikace většiny území, se využívání propan-butanových láhví v českých domácnostech snížilo. V posledních letech však poptávka opět stoupá, zejména v souvislosti s popularitou grilování či karavaningu, kde plynové láhve nacházejí skvělé využití, zvláště ty naplněné čistým propanem. 

Čistá energie v různorodých obalech

Čistý propan má totiž oproti směsi propanu a butanu řadu výhod. „Neprodukuje žádné karcinogenní látky a ve spalinách se nachází jen minimum síry. Díky tomu, že se začíná vypařovat už při -42 stupních Celsia, jej lze bez obav používat celoročně. Na rozdíl od propan-butanu také neobsahuje nenasycené uhlovodíky, díky čemuž nezanechává při vaření či grilování žádné skvrny na nádobí. Výhřevnost čistého propanu je vyšší, to znamená, že stejné množství plynu obsahuje oproti propan-butanu více energie,“ vysvětluje Jiří Karlík, odborník na LPG a generální ředitel společnosti Primagas.

K praktičnosti a široké použitelnosti propanových láhví dnes přispívá také variabilita v jejich velikostech. Ve světě najdeme hmotnostní škály opravdu široké: například v Dánsku si dávají záležet na bohaté nabídce menších velikostí a najdou se tam tak láhve 2, 3, 5, 6, 11, 17 či 22kilové, naopak v Austrálii se netroškaří a místní domácnosti mohou využívat i láhve o hmotnosti 45, 90 či až 210 kilogramů. V Česku jsou v běžné síti dostupné 2, 5, 10 a 33kilogramové láhve. Velkou oblibu přitom v poslední době zaznamenávají 5kilogramové propanové láhve

Máme 5kg láhve a mnohem víc!

Objevte naši širokou nabídku plynových láhví!

Pětikilové láhve slaví v Česku 10 let

 „V porovnání s desetikilogramovou láhví mají ty pětikilové lehčí obal, což znamená snadnější manipulaci, kterou bez problémů zvládnou i ženy. Pětikilové láhve jsou také poměrně malé, ty naše mají na výšku 47 centimetrů a průměr 23 centimetrů, tudíž se pohodlně vejdou pod většinu plynových grilů na trhu. Obsahují ovšem dostatek propanu, aby vydržel celou grilovací sezónu,“ uvádí Jiří Karlík.

Společnost Primagas začala 5kilogramové láhve široké české veřejnosti nabízet přesně před 10 lety a dnes jsou k dostání na 319 prodejních místech po celém Česku. „Reagovali jsme tak na značnou poptávku mezi koncovými uživateli, kteří tento typ láhví znali ze zahraničí. Zájem pak rostl každým rokem, od roku 2013 se meziročně prodeje zvyšovaly a zvyšují až o 70 %, jak docházelo k rozšiřování naší prodejní sítě i povědomí o jejich dostupnosti na trhu“ prozrazuje Jiří Karlík.

Snadná dostupnost, dokonce i po internetu

Od 10kilogramových a také 33kilogramových láhví se ty 5kilové liší i způsobem jejich dodání. Velké láhve jsou většinou neprodejné a vydávají se na tzv. Zálohový list po zaplacení zálohy nebo po uzavření smlouvy, což je komplikovanější postup než v případě samotného prodeje. 

Láhve o objemu 2 kilogramy a 5 kilogramů jsou však dnes u Primagasu prodejné, po koupi se tedy jejich majitelem stává zákazník. Díky tomu je může nabízet široká škála obchodů. Snadno je dnes pořídíte dokonce i po internetu. Od loňského listopadu je v provozu unikátní e-shop Primagas Express, který nabízí dodávky plynových láhví kurýrní službou. Zákazníci v Praze a v Brně tak mohou mít propanovou láhev u svých dveří do tří hodin po zaplacení objednávky, a to i o víkendech či svátcích. Na obzoru je rozšíření této služby také do dalších měst.

5kg láhev Grill Gas
5kg propanová láhev Grill Gas