Přejít na obsah
Kategorie PRIMA BLOG
Zpět na přehled článků

Vše o LPG 10 minut 23.05.2024

Co po zákazu starých kotlů? Je lepší propan, nebo tepelné čerpadlo?

Tepelná čerpadla vs. LPG vytápění
Srovnání zdrojů energie
Zákaz kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy se blíží. Domácnosti tak stojí před rozhodnutím – tepelné čerpadlo, nebo propan?

Letos čeká výměna kotle za jiný zdroj tepla až 250 tisíc českých domácností. V září totiž končí možnost provozu starých kotlů na tuhá paliva. Jedná se konkrétně o kotle 1. a 2. emisní třídy, které jsou spojeny s nižší účinností a nižší šetrností k ovzduší. Očekává se tak velký zájem a s ním spojená vytíženost topenářů a je tak lepší začít s výměnou kotle co nejdříve.

Vhodnou náhradou starých kotlů může být v oblastech mimo rozvody zemního plynu (např. ve Středočeském kraji se k plynu nepřipojí třetina domácností) právě tepelné čerpadlo nebo čistý propan v zásobníku. Oba způsoby vytápění domu však pracují na rozdílných principech.

Tepelné čerpadlo využívá teplo z okolního prostředí (voda, vzduch či země) a převádí jej do jiné formy (vzduch, voda) s vyšší teplotou. K transportu tepla je zapotřebí dodat energii pro elektromotor pohánějící kompresor v tepelném čerpadle. Touto energií nejčastěji bývá právě elektřina, která zvyšuje úroveň jeho teploty. Tepelné čerpadlo je šetrné k životnímu prostředí, protože používá především energii z obnovitelných zdrojů a lze na něj získat státní dotaci ve výši 80 000 - 140 000 Kč na jeden dům. Instalace tepelného čerpadla se však pojí s vysokou pořizovací cenou (350 000 - 490 000 Kč) a u starších domů se může jeho využití značně prodražit. Nezateplené starší objekty jsou totiž velmi náchylné k úniku tepla, což snižuje účinnost tepelného čerpadla, které tak zejména v zimě tuto účinnost kompenzuje čerpáním elektřiny. V případě, že si elektřinu nevyrábíte sami, jste tak závislí na její aktuální ceně, která se pohybuje kolem 4-6 Kč/kWh. Celá technologie vyžaduje pravidelné revize a servis, které se za dobu fungování tepelného čerpadla dostávají až k 90 000 Kč. 

LPG neboli kapalný propan pracuje na principu odparu kapalného propanu ze zásobníku, který se pak spaluje v kondenzačním kotli a teplo z něj je dál rozvedeno v domě stejně jako u zemního plynu. Pro vytápění se využívá kapalný propan v zásobníku. Dodavatelé propanu typicky dávají zásobník do pronájmu a odpadají tak vysoké pořizovací náklady, které se pojí s tepelným čerpadlem, které je nutno zakoupit. Navíc díky systému pronájmu jsou pravidelné revize v jejich režii. Samotné vytápění LPG najde své využití zejména v oblastech, kde chybí plynové rozvody a jeho výhodou je cenová stabilita. V roce 2023 se cena plynu totiž pohybovala kolem 2,4 Kč za kWh (včetně dopravy a DPH), což je podstatně méně než strop, který v minulém roce stanovila vláda na zemní plyn. Celková pořizovací investice se pak pohybuje od 67 000 do 160 000 Kč v závislosti na tom, zda přecházíte ze zemního plynu, nebo se nacházíte v oblasti mimo sítě. 

Přechod na vytápění propanem ze zásobníku? Kdy jindy, než teď!

Díky příspěvku od Primagasu na plynový kotel a projektovou dokumentaci bude přechod jedna báseň!

Na vytápění domu propanem ze zásobníku se aktuálně nevztahují dotace (ačkoliv MŽP uvažuje o jejich opětovném zařazení v příštím roce), ale někteří dodavatelé plynu na něj nabízí příspěvky (např. dotace na plynový kotel a projektovou dokumentaci), které mohou financovat až polovinu investice. Není nutné se také obávat zákazu plynových kotlů nebo uhlíkové daně, na českém trhu se totiž již dnes prodává bio LPG (tedy propan vyrobený výhradně z obnovitelných zdrojů energie), jehož podíl bude v dalších letech nadále narůstat. Firmy navíc nabízí zásobníky kromě klasické nadzemní varianty i v podzemním provedení, což může být přínosem pro ty, kteří chtějí topit propanem a zachovat si ničím netknutou estetiku zahrady.

Způsobů, jakými řešit vytápění domu, je vskutku mnoho a neexistuje žádné univerzální doporučení. Jednoznačně nejlepším způsobem je tak nechat si zpracovat kalkulaci na míru, která vám pomůže se rozhodnout, který typ řešení je pro vás ten nejlepší. Níže jsme pro vás přichystali porovnání nákladů na vytápění včetně výhod a nevýhod spojených s jednotlivými řešeními.
 

 Druh vytápění PROPAN ZE ZÁSOBNÍKU  TEPELNÁ ČERPADLA 
 Princip Odpařování kapaného propanu ze zásobníku a následné spalování v kondenzačním kotli a dále rozvedení po domě stejným způsobem jako zemní plyn  Využití okolního tepla (z vody, vzduchu či země) a zvýšení úrovně jeho teploty za pomoci elektrického proudu

Pořizovací náklady*

 67 000 - 160 000 Kč  350 000 - 450 000 Kč
Roční provozní náklady (na topení a ohřev vody včetně poplatků, nájmu zásobníku a údržby)  50 000 - 55 000 Kč  35 000 - 45 000 Kč
 Výhody
  • Stabilní cena LPG
  • Možnost fixace ceny
  • Nízké emise oproti tuhým palivům
  • Pravidelné revize v režii dodavatele
  • Ekologičnost
  • Státní dotace
  • Při dobrém zateplení rychlá návratnost investice
 Nevýhody
  • Z hlediska estetiky nemusí být ideálním řešením pro každého
  • Proces od prvotní konzultace s obchodním zástupcem do prvního plnění plynu do zásobníku typicky trvá 3 měsíce
  • Ve starších domech se jeho využití prodraží, neboť úniky tepla kompenzuje využíváním elektřiny
  • Vysoká počáteční investice
  • Závislost na kolísavé ceně elektřiny
  • Hlučnost
Pro jaké objekty jsou vhodné? (Nejen) starší domy a obecně domy v oblastech bez rozvodu plynu Novější domy, kde nehrozí nadměrné úniky tepla

*Tepelné čerpadlo voda-vzduch vs. nadzemní zásobník propanu s kapacitou 1,2 tuny, běžný rodinný domu se 4-člennou domácností, s podlahovou plochou 150 m2 a výpočtovou tepelnou ztrátou 5 až 10 kWh. Dům ve střední klimatické oblasti, průměrná venkovní teplota 3,8 stupňů, délka otopného období 248 dní, Výpočtová venkovní teplota: -15°C. Množství ohřívané vody na 55 stupňů 50 litrů/ osoba a den.