Napsal deník Právo 27.2.2021
Na výměnu nejvíce škodlivých kotlů už zbývá méně než dva roky, přitom jich je v provozu stále přes 300 tisíc. Stát se proto jejich výměnu chystá podpořit dalšími 14,5 miliardami korun, které by měly být určeny hlavně pro nízkopříjmové domácnosti. Při přechodu na plyn existuje řešení také pro neplynofikované oblasti, alternativou je propan ze zásobníku.
Podle předběžného hodnocení kvality ovzduší za rok 2020, které publikoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), byl loňský rok z hlediska kvality ovzduší výjimečně příznivý a koncentrace látek znečišťující ovzduší opět poklesly. Z předběžné zprávy ČHMÚ dokonce vyplývá, že vzduch byl u nás v určitých ohledech nejčistší od počátku měření a nebyla také vyhlášena žádná smogová situace. Podle odborníků mají na kvalitu ovzduší zásadní vliv především meteorologické podmínky. Ty mají proto spolu s útlumem dopravy i ekonomiky výraznou zásluhu na pozitivních výsledcích za loňský rok.
Kvalita ovzduší se však dlouhodobě zlepšuje i díky snižování emisí například obnovou starých kotlů na tuhá paliva. „Místně může být samozřejmě situace odlišná, protože záleží na konkrétní situaci a blízkých zdrojích v každém městě či obci. Celkově však v České republice lokální vytápění představuje stále největší problém kvality ovzduší, byť jsou lokální topeniště v provozu jen zhruba pět měsíců v roce,“ říká Jáchym Brzezina, vedoucí oddělení kvality ovzduší ČHMÚ v Brně. „Právě lokální vytápění domácností je zodpovědné za přibližně 98 % emisí rakovinotvorného benzo[a]pyrenu, jehož koncentrace jsou překračovány v České republice na řadě míst v dlouhodobém hledisku i několikanásobně. Dále je to dominantní zdroj i menších, a tedy lidskému zdraví nebezpečnějších prachových částic,“ doplňuje Jáchym Brzezina.
Stále čeká na výměnu přes 300 tisíc kotlů
Na základě zákona o ochraně ovzduší by měly být starší kotle emisních tříd 1 a 2 vyřazeny z provozu k 1. září 2022. Na výměnu už tedy nezbývá moc času, přitom podle Asociace podniků topenářské techniky (APTT) bylo ještě začátkem roku 2020 v provozu 365 tisíc nevyhovujících kotlů. Problematický rok 2020 nijak ke zvýšení tempa výměny starých kotlů nepřispěl a podle APTT je k 1. lednu 2021 v provozu ještě 330 tisíc kotlů, které bude třeba vyměnit. Ministerstvo životního prostředí v letošním roce proto navyšuje prostředky na výměny kotlů o dalších 600 milionů Kč. Ty jsou určeny primárně zájemcům o výměnu kotle, na které se nedostalo ve třetí vlně kotlíkových dotací.