Kategorie PRIMA BLOG
Zpět na přehled článků

Volný čas zabere 6 minut 27.01.2020

Úspora energií v domácnosti: ulehčete planetě i peněžence

Primagas pro domácnosti - dodávky plynu.
Jak uspořit energii v domácnosti?
Spotřebiče, telefony, tablety, notebooky a další technologické vychytávky, neustále lačnící po energii. S technologickým vývojem za poslední roky exponenciálně vzrostla i naše spotřeba energií v domácnosti. Úměrně se spotřebou energií roste i jejich cena. Jak ji udržet na uzdě?
Primagas dodavatel plynu pro domácnosti
Primagas dodavatel plynu pro domácnosti

Je potřeba změnit staré návyky a zavést takový způsob života, který sníží vaši každodenní spotřebu. Nebojte se, nemusíte žít jako za dob našich předků, svítit svíčkami a psát na psacím stroji. Stačí jen aplikovat do života naše jednoduché tipy. 

To potěší nejen vaši peněženku, ale přinese také vítanou úlevu pro planetu. Pokud totiž odpovědným způsobem spravujete svou spotřebu energie, snižujete zároveň svou uhlíkovou stopu, a tím pomáháte vytvářet čistší a zdravější vzduch.

1. Sviťte s rozumem

Zhasínejte pokaždé, když odejdete z místnosti. To je známá, ale málokdy akceptovaná rada. Nalepte si kartičku s nápisem “Zhasni” na lednici, připíchněte ji dětem na nástěnky, pověste ji na kliku dveří. Ať tuhle frázi zkrátka vidíte tak často, dokud se vám nevryje do paměti. 

Pro další úsporu poslouží úsporné zářivky s 5x nižší spotřebou a 15x delší životností oproti obyčejným žárovkám. Díky nim uspoříte až 80 % energie. Použijte je zejména tam, kde svítíte často a dlouze - například v kuchyni, obývacím a dětském pokoji, použijte je i pro svou oblíbenou lampičku ve čtecím koutku. 

2. Využijte světlo a teplo z přírody

Sluneční světlo nejen příznivě ovlivňuje vaši psychiku a přináší klid do duše, může ale přinést i úsporu do vaší domácnosti. Pokud je to možné, využijte ve svém domově přirozeného světla ke snížení spotřeby umělého světla. Vsaďte na instalaci velkých oken a skleněných dveří, které umožňují proudění světla z jednoho prostoru do druhého. Skvělým tipem jsou i velká zrcadla naproti stěnám s okny, která světlo odrazí a zdvojnásobí.

3. Nepodceňujte energetické štítky

Tak jako jste se v obchodech s potravinami naučili číst etikety, naučte se v obchodech s elektronikou číst energetické štítky. A to zejména u velkých spotřebičů, jako lednička, pračka nebo mrazák. 

Energetická třída spotřebičů je značena čísly - nejlepší kategorie je A+++, nejhorší energetickou třídou pak písmeno D. Tato kategorizace se zrodila proto, aby spotřebiteli poskytla transparentní informace o úrovních spotřeby jednotlivých zařízení. Ačkoliv horší třídy lákají svými nízkými cenami, vsaďte vždy na třídu A. Velice brzy poznáte, že se vám vyšší počáteční cena rychle vrací v nízkých nákladech na energetickou náročnost.

4. Úsporné vaření

Kuchyně je jedním z nejhladovějších žroutů energie v našem domě. Myčka, lednice a trouba znamenají důležitou denní spotřebu. Inspirujte se několika tipy, abyste spotřebu snížili. 

  • Použití plynového sporáku místo elektrického odporového sporáku, varné desky nebo indukčních varných desek vám pomůže snížit spotřebu energie na vaření, protože se jedná o účinnější systém. 
  • Hrnce přizpůsobte správné velikosti plotýnky. 
  • Používejte pokličky! Urychlují proces vaření a tím  zkracují dobu vydávání energie.
  • Vašimi spojenci v boji proti vysokým účtům jsou tlakové hrnce, které ušetří až 80% času a energie. 
  • K vaření používejte vodu nezbytně nutnou - čím více vody používáte, tím více tepelné energie budete potřebovat k ohřevu.

5. Kam s nádobím po jídle

Máte-li v domácnosti myčku nádobí, tak bychom vám zaprvé doporučili denní dobu, ve kterou je myčku vhodné zapnout - je to noční, ranní a dopolední proud. Ten je totiž výrazně levnější. Obecně platí, že v případě hodinové sazby je proud nejdražší mezi 14-17 hodinou a večer mezi 21-22 hodinou. 

Naším druhým tipem je následující: nespouštějte myčku poloprázdnou a vždy si počkejte, až bude naplněná Tím ušetříte energii. Myčka obecně vám oproti mytí ve dřezu sníží spotřebu energie o 40 až 65%.V případě, že myčku nevlastníte, snažte se odmývat nádobí po jednotlivých kouscích

6. Voda je drahý živel

Příprava teplé vody se podílí až 20% na celkové spotřebě energie průměrné domácnosti. Nejvyšším dílem přispívá do tabulek průměrné spotřeby osobní hygiena. Na osobní hygienu denně spotřebujeme v průměru 50 litrů denně. 

Ačkoliv mnozí z nás považují vanu plnou horké vody za naprostý relax, naučte se si jej dopřávat méně často, a vanu raději vyměňte za sprchu. 

Při čištění zubů, mytí a holení také nenechávejte vodu puštěnou po celou dobu. Čistíte-li si totiž zuby po dobu 2 minut a tu samou dobu vám teče z kohoutku voda, tak jako čtyřčlenná rodina ročně přicházíte téměř 30 m3 vody, tedy zhruba 2 000 Kč. 

A ještě tip: Vyměňte kohoutek za páku - pákové baterie jsou o více než třetinu úspornější než klasické baterie.

7. Plyn je výhodnější než elektřina

Elektřina v roce 2020 zdraží zejména z důvodu přechodu na obnovitelné zdroje energie. Kvůli tlaku na snižování CO2 rostou ceny emisních povolenek, což má vliv zejména na cenu elektřiny v zemích, které vyrábějí elektřinu zejména z uhlí.

Cena plynu je momentálně stabilní. Představuje nejvhodnější alternativu k topení uhlím a energií z větrných nebo fotovoltaických elektráren. Emise oxidů dusíku (NOx) tohoto typu kotlů jsou výrazně nižší, takže jsou konsolidovány jako udržitelnější varianta.

Plyn je ale nejen čistá a bezpečná energie, vyniká také svou účinností. Plynový kotel může přinést až 30% úspory energie ve srovnání s konvenčním kotlem. 

Sporák PRIMAGAS
Primagas dodavatel plynu pro domácnosti
Teplá voda díky plynu od Primagasu